این وب سایت صرفا جنبه آموزشی دارد و برای ثبت نام و خرید بیمه نمی باشد

موانع پیش رو گسترش بیمه های عمر

بیمه عمر یکی از بیمه هایی است که از نظر نوع خدماتی که به مشتریان خود ارائه می کند، با سایر بیمه های دیگر متفاوت است. بیمه عمر نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید که فرد بیمه شونده می تواند در طول مدت زمانی که بیمه عمر است، از سود سرمایه خود استفاده کند و همچنین پس از فوت او، وراث امکان استفاده از این بیمه نامه را دارد. اما متاسفانه هنوز فرهنگ سازی کافی در میان مردم برای خرید این بیمه نامه وجود نداشته و موانعی در این زمینه وجود دارد که به طورر کلی این موانع به دو دسته تقسیم می شود.

موانع درون سیستمی

منظور از موانع درون سیستمی، مشکلاتی است که در سیستم فروش شرکت های بیمه وجود دارد و برای برطرف نمودن این موانع، باید اصلاحاتی در خود کادر فروش و کارمندان شرکت بیمه صورت گیرد.

۱-   با توجه به این که بیمه گذاران شرایط و درخواست های مختلفی دارند، تنوع کافی در این نوع بیمه برای شرایط و نیازهای مختلف بیمه گذاران وجود ندارد.

۲-   در مورد بیمه های مختلف عمر، میزان کارمزد پایین است.

۳-   یکی از مهمترین موانعی که باعث شده است فروش بیمه عمر کم باشد این است که بیمه عمر بیشتر به نیازهای آینده مشتریان خود توجه دارد.

۴-   در مورد بیمه های عمر، نگرشی به مدیریت ریسک خانوارها از سوی شرکت های بیمه وجود ندارد و همین مسئله سبب شده است  فروش این بیمه نامه کمی سخت باشد.

موانع برون سیستمی

اما همه موانع بر سر راه فروش بیمه عمر، به کیفیت کار سیستم فروش بر نمی گردد. بلکه برخی از موانع، خارج از سیستم شرکت های بیمه بوده و از کنترل آن ها خارج است. برخی از این موانع برون سیستمی عبارتند از:

۱-   کاهش ارزش پول

۲-   تورم

۳-   افزایش غیر قابل باور بیکاری

۴-   وجود اشتغال های ناقص

۵-   کم بودن سرانه درآمد

۶-   عدم فرهنگ سازی کافی برای ترغیب مردم به خرید بیمه عمر

۷-   وجود بازار رقابتی بالا در میان شرکت های بیمه

۸-   رقابت شدید میان بانک و سرمایه گذاری در بیمه عمر که با توجه به مطلوبیت نرخ بهره بانکی، افراد تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بانک دارند.

با توجه به مطالب فوق، شرکت های بیمه به منظور افزایش میزان فروش بیمه های عمر و جذب بیشتر مشتری به این سرمایه گذاری، باید استراتژی های را در نظر گیرند که شامل:

۱-   توجه به موانع نام برده و سعی بر رفع آن ها

۲-   استفاده از ترفندهای ماهرانه برای جذب و نگهداری مشتریان

۳-   توجه به آمار بانک و بیمه مرکزی و تجزیه و تحلیل آن ها برای بررسی سطح درآمد خانوارها و قدرت آن ها در خرید بیمه عمر

۴-   رعایت اصل صداقت با مشتریان به منظور جلب اعتماد آن ها

موانع پیش رو گسترش بیمه های عمر

10 out of 10
مطلب قبلیمطلب بعدی

2 دیدگاه

  1. سلام
    بنظر من اگر بیمه عمر می توانست هزینه های پاراکلینیکی رو پوشش بده شاید بهتر میشد روی مزایای بیمه عمر مانور داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 18 =