این وب سایت صرفا جنبه آموزشی دارد و برای ثبت نام و خرید بیمه نمی باشد

رابطه فوبیای تصمیم گیری با خرید بیمه

شاید شما تا به حال کلمه فوبیا را شنیده باشید و می دانید که فوبیا، همان ترس است ولی این نوع ترس، بی دلیل است. برای مثال ترس از سقوط از ارتفاع، ترس از تاریکی و… . اما همین فوبیا، دو حالت مختلف دارد:

۱-   نوعی از فوبیا است که خود فرد از ان آگاه است و سعی می کند که آن را رفع نماید برای مثال زمانی که کسی از ارتفاع می ترسد، خودش به این ترس مطلع است در نتیجه به مکان های مرتفع نمی رود.

۲-   نوع دوم فوبیا، به انواعی گفته می شود که خود فرد از وجود آن در درونش اطلاع ندارد. برای مثال کسانی که قدرت تصمیم گیری ندارند، یک نوع فوبیای تصمیم گیری دارند یعنی می ترسند آن چه را که انتخاب می کنند، درست نباشد در نتیجه ترجیح می دهند که در این مورد، خودشان تصمیم گیری نکنند.

شناسایی فوبیای تصمیم گیری

افرادی که به فوبیای تصمیم گیری مبتلا شده اند، از دو طریق قابل شناسایی هستند:

۱-   برخی از آن ها، تصمیم گیری خود را عقب می اندازند. مثلا فردی تمایل دارد که خانه خود را عوض کند و چندین سال است که این قصد را دارد ولی هر بار که از او دلیل عدم تصمیم گیری را می پرسید، می گوید ترجیح دادم امسال هم در این خانه بمانم تا خانه ای بهتر پیدا کنم و در موقع جابجایی، نگرانی نداشته باشم. این دسته از افراد، در واقع از تصمیم گرفتن می ترسند چون ترس اشتباه کردن دارند، لذا انتخاب را عقب می اندازند.

۲-   گروه دوم، از تصمیمات دیگران الگو برداری می کنند. برای مثال زمانی که برای سرمایه آن ها، یک راه پیشرفت جدید باز می شود، چون تجربه ای در این زمینه ندارند لذا با وجود تمام مزیت های این راه جدید، به دلیل ترس از این تجربه، از همان راهی که دیگران قبلا رفته اند پیروی  می کنند تا خطری آن ها را تهدید نکند.

فوبیای تصمیم گیری و خرید بیمه

این فوبیای تصمیم گیری، در زمان خرید بیمه هم وجود دارد. برای مثال مشتری ترجیح می دهد به جای استفاده از بیمه نامه شما، از بیمه نامه هایی استفاده کند که دوستانش قبلا از آن ها بهره مند شده اند زیرا می داند که این مسیر ریسک ندارد. اما لازم است هر مشتری بدانید که در بحث انتخاب کردن و تصمیم گیری، دو نوع خطا وجود دارد:

۱-   خطای سیاه

زمانی که شما یک انتخاب اشتباه دارید و همه می دانند که این کار اشتباه است.

۲-   خطای سفید

اما در این نوع خطا، یک عمل درست وجود داشته است که شما از انجام آن صرف نظر نموده اید. که در مورد خرید بیمه نامه ها، اکثر مشتریان دچار این نوع خطا می شوند. برای مثال می دانند که با توجه به شرایط جسمی خود، بهتر است بیمه عمر را استفاده نمایند تا سرمایه ای برای اعضای خانواده باشد ولی این کار را انجام نمی دهند و در نهایت ضرر خواهند نمود.

لذا در زمان انتخاب برای خرید بیمه نامه، نه تنها باید به خطای سیاه توجه داشت، بلکه باید مراقب بود خطای سفید رخ ندهد زیرا اکثر خطاها در خرید بیمه نامه، مربروط به خطای سفید است.

حتما بخوانید :

منبع : گروه آموزشی بیمه مارکتینگ

رابطه فوبیای تصمیم گیری با خرید بیمه

10 out of 10
مطلب قبلیمطلب بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =