انواع الحاقیه های بیمه عمر

انواع الحاقیه های بیمه عمر – الحاقیه ها از جمله اسنادی هستند که در تمامی انواع بیمه نامه من جمله بیمه عمر کاربرد داشته و هر کدام از آن ها کارایی خاص خود را دارند. از زمان تنظیم قرارداد بیمه عمر تا فرا رسیدن پایان اعتبار، امکان هیچگونه تغییری در بیمه نامه وجود ندارد در نتیجه در صورت ضروری بودن اعمال برخی از تغییرات، الحاقیه ضمیمه بیمه نامه می شود که از این پس میزان پرداخت حق بیمه تغییر خواهد کرد. تنظیم الحاقیه باید تحت نظر طرفین قرارداد انجام گیرد و بیمه گر حق ندارد بدون اطلاع به بیمه گذار، اقدام به این عمل نماید.

الحاقیه های پرکاربرد در بیمه عمر

اگر چه عنوان الحاقیه ها در تمامی انواع بیمه نامه یکسان است ولی کاربرد آن ها متناسب با موضوع بیمه تغییر می کند. در بیمه عمر الحاقیه های زیر صادر خواهد شد:

۱-   الحاقیه های برگشتی

در برخی موارد، الحاقیه  منجر به کاهش مبلغ حق بیمه پرداختی توسط بیمه گذار خواهد شد برای مثال اگر سرمایه بیمه عمر کاهش یابد، این کاهش باید در سند الحاقیه ضمیمه بیمه نامه شده و از این پس بیمه گذار حق بیمه کمتری را پرداخت کند.

۲-   الحاقیه های افزایشی

گاها دیده می شود که بیمه گذار درخواست افزایش پوشش های بیمه عمر را داشته و یا قصد افزایش سرمایه بیمه نامه را در مدت اعتبار قرارداد خواهد داشت. با توجه به این که امکان تغییر در سند رسمی بیمه وجود ندارد لذا این تغییرات در الحاقیه ذکر شده و از این پس بیمه گذار موظف است حق بیمه بیشتری را پرداخت نماید. میزان افزایش در حق بیمه توسط بیمه گر محاسبه خواهد شد.

۳-   الحاقیه اصلاحی

این نوع الحاقیه به منظور اصلاح اشتباهات در بیمه نامه ها همانند اصلاح مشخصات بیمه شونده، آدرس محل زندگی و… به کار می رود.

۴-   الحاقیه فسخ قرارداد بیمه از سوی بیمه گذار و بیمه گر

با توجه به این که در بیمه عمر امکان فسخ قرارداد در هر زمان از سوی بیمه گذار وجود دارد لذا در صورت درخواست بیمه گذار برای بازخرید بیمه نامه، درخواست وی به صورت الحاقیه در کنار بیمه نامه قرار گرفته و ارزش باز خرید به بیمه گذار عودت داده می شود. همچنین اگر بیمه گر درخواست فسخ قرارداد را داشته باشد، درخواست وی باید در الحاقیه ثبت گردد.

انواع الحاقیه های بیمه عمر

10 out of 10
مطلب قبلیمطلب بعدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 5 =