این وب سایت صرفا جنبه آموزشی دارد و برای ثبت نام و خرید بیمه نمی باشد

اشتباه خطیر در فروش و بازاریابی بیمه

بیمه یکی از مشاغلی است که با مردم ارتباط مستقیم دارد و در نتیجه میزان تغییر و تحولات در آن بالا است. با توجه به نیازهای مشتریان، بیمه ها و شرایط آن ها نیز باید تغییر کنند تا مورد استقبال مشتریان قرار گرفته و همچنین بتواند نیاز مشتری را به خوبی رفع نماید. لذا تمامی شرکت ها و نمایندگی های بیمه، باید بر روی بازار هدف، به خوبی تمرکز داشته باشند اما متاسفانه اشتباهی که برخی شرکت های بیمه مرتکب می شوند، عدم تمرکز کافی در این زمینه است که ۳ عامل بر روی این اشتباه تاثیرگذار است:

۱-   ضعف در شناسایی بخش های مختلف بازار

شما به عنوان یک کارگزار یا مدیر شرکت بیمه، مسلما در زمان فروش بیمه، به سراغ هر مشتری نمی روید. بلکه ابتدا باید متناسب با انواع خدمات بیمه که ارائه می کنید، بخش های مختلف بازار را بشناسید تا بتوانید به تفکیک نوع مشتریان خود، اقدام به بازاریابی کنید. برای مثال در مورد بیمه عمر، شما ابتدا باید از نظر رنج سنی، مشتریان را گروه بندی کنید و کارشناسان را به سراغ افراد بین ۵۰-۳۰ بفرستید مسلما مشتری کمتر از ۳۰ زیاد از بیمه عمر استقبال نمی کند. پس از آن با توجه به نیازهای این گروه سنی و فواید بیمه عمر، همین گروه را مجددا تقسیم نمایید تا با این تفکیک، تکلیف شما به خوبی روشن شود که در برخورد با هر مشتری باید بر روی چه موضوعاتی مانور دهید.

۲-   عدم اولویت دهی درست به بخش های مختلف بازار

پس از این که بخش های مختلف بازار را شناسایی کردید، حال برای یافتن مشتری از میان بخش ها، باید ابتدا اولویت بندی نمایید. این اولویت بندی باید براساس سودی باشد که به شما وارد می شود برای مثال متوجه شده اید که در میان تمامی اصناف موجود در بازار، صنف سنگ سازان، هم برای شما پر سودتر است و هم هزینه کمتری دارد لذا در بازاریابی برای فروش بیمه ابتدا باید به سراغ این مشتریان بروید و اولویت بندی های بعدی را بر همین اساس پیش ببرید.

۳-   عدم مدیریت مناسب در بخش بازاریابی

باید برای هر بخش  از بازاریابی خود، مدیران با تجربه و متخصص را استخدام نمایید. این بدان معنا است که باید بر روی هر بخش بازار بیمه جداگانه تمرکز کرده و برای آن، یک گروه متخصص را قرار دهید. وجود نیروی متخصص باعث می شود که:

  • به خوبی تمامی جوانب آن بخش را در نظر گرفته و در پاسخ به سوالات مشتری به صورت تخصصی عمل نماید.
  • به دلیل داشتن تخصص در آن بخش، بهتر می تواند نیازهای مشتریان مربوطه را درک کرده و برای رفع این نیازها اقدام نماید.
  • همین تخصص باعث می شد که در برخورد با مشتری، مشتری بهتر به او و خدمات بیمه اعتماد نماید.

حتما بخوانید :

منبع : گروه آموزشی بیمه مارکتینگ

اشتباه خطیر در فروش و بازاریابی بیمه

10 out of 10
مطلب قبلیمطلب بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + نوزده =